Alati saab õppida midagi uut. Selle aasta hitt oli 2 näpuga kerimine (tegelt liigub ju külgsuunas ka) läpaka puuteplaadil. Enamasti mul on hiir ja käsitsi sudin üsna vähe, aga no nii nunnu noh. Jasiis... peaksin nagu trükkplaatide tootmisest juba midagi taipama, aga alles hiljuti sain teada, et on olemas komponent solder rectangleto. See on SMA komponent, kandiline tinatükk juhtumiks, kui pastaprindist väheks jääb. (Olgu, tegelikult on seal alla 5% muid aineid ka peale tina (ok, tegelikult on paar "vanaaegset", non-RoHS toodet ka alles, kus kasutatakse jootmiseks tina-plii segu, peaaegu pooleks).)
Olen nüüd mitu kuud lippariga (see lühend on sama kole kui ese ise) sõitnud. Eriline on veel see, et alles täna seda taipasin. Omateada läksin ratsmeostuga alt. Ostsin full suuruses ratsmed ja need ulatusid hobusele saba taha ja neil olid mingid veidralt pikad aasad kinnituseks. Aga ma pole ometi mingi allaandja (ega tagastaja) tüüp, kudusin otsa kokku ja ratsutasin ikkagi nendega, tobe pamp segamas, aga mis sa hädaga teed. Mõne korra küll alustasin juurdlemist, et miks need kinnitused nii tohutu pika sangaga on, aga kunagi polnud aega pikalt arutada, ratsutada oli vaja. Täna siis tuli Inxiga jutuks ja... noh, need ratsmed on tegelikult lippar. Suured sangad -- sadulavöö abil hobuse kokkupoomiseks. Sarjast õppetunnid siis. Poniga saaks sellisega maatööd teha, aga mul pole ühtki; kelgutamiseks on liiga lühikesed, peab midagi muud välja mõtlema.
Kooliuudised teevad nõutuks. Keegi üritab jõuga filosoofilisi küsimusi lahendada.
Traditsiooniliselt on aasta lõpus mitu treenerit tulekul, aga osa ei jõua kuidagi kohale. Plaani teha lihtne, aga täita... mitte nii. Nagu need tänahommikused tööle sõitjad siinkandis, kelle autosse rekka sisse sõitis. Neil polnud lootustki, autost jäid ainult ribad alles.
Lahkus Cavalier, koos temaga ka mingigi mõte 3V-s lähimatele olümpiamängudele pääsemine. Midagi nii võimsat pole nagu kusagilt peale tulemas, kui just keegi seljatäie rahaga hobusepoodi ei lähe.
Tabasin end keset hüppetrenni mõtlemast, et kui tobe see olukord on. Hobused teevad muudkui ring ringi järel ja kui pulki muudkui tõstetakse. Ja siis nad jälle hüppavad-kargavad ja riskivad oma koibadega. Et ei võiks olla mingit trenažööri, kus saaks vajalikke liigutusi teha, aga ei peaks vahepeal eluga riskima. Mõlemale VR prill ette?
Laenasin Hiirekese lonkajat asendama ja taipasin äkki, et ilma temata on maailm nii tühi. Mis nad temaga seal ette võtavad? Kas lähevad ikka sõbralikult lahku? Ei saanud öösel magadagi ja tööl vaatasin aina kella, et millal neil trenn juba algab, ja siis pärast ootasin sõnumit, et kuidas läks. // Asendusratsaniku kokkuvõtted trennidest olid kõige põhjalikumad üldse. Videod ja jutt. Käisin vahepeal tallis ka niisama toimetamas ja hobune polnudki mind ära unustanud. Vastupidi, hirnus juba kaugelt, kui mind kuulis ja siis veel seni kuni tema juurde jõudsin. Tavaliselt on tal ees "kogu maailm on põnevam kui sina" nägu.
Võtme puudumise ja naabrites ööbimise episood kordus. Ukselingile oli jäetud silt: "O-l ei olnud võtit ja ta on R jures". Logid näitasid, et keegi oli siiski kella laadimas ja arvutis käinud. Võibolla on vahepeal see üle linna Vinski võlupulber leiutatud? Tahan ka.
18035. Sinna on läinud aeg ja silmad.
Toimus esimene 3V webinar. Ilma sissejuhatuseta kohe asja kallale, väga sisutihe ja intensiivne. Marcin Konarski (Eestis ka koolitamas käinud, mul sest 1 post ka) rääkis speed vs flow, klasside (1*... 5*) eesmärki ja ülesehitust. Küsimuste-vastuste voor tekitas parasjagu elevust. Muidu olime ju vaiksed anonüümsed tondid kusagil ekraani taga, aga rääkides muutusid nimed inimesteks. Nagu ikka -- juhtumid päris elust olid kõige põnevamad. Suurim üllatus oli selline: ühel võistlusel tuldi Marciniga pahandama, et krossiplaanil pole takistustest päris pilte (vahel ongi ainult kirjeldused ja/või joonised, nt trakehner või palkokser vms) -- nüüd nemad peavad krossi päriselt läbi jalutama! Soh. Et keegi päriselt oligi varem pääsenud vaid skeemi järgi peale uhamisega. Peab arvestama -- ja seda rõhutas Marcin korduvalt -- et krossis näeb hobune kõiki asju esimest korda, kõik on talle üllatus, aga ta peab neid üllatustõkkeid suurelt kiiruselt ja usalduse pealt sobivalt ületama. Ratsanik jällegi võib krossiga tutvuda, kuni jalad lühikeseks kuluvad. Milline on pinnas, mis ilm, mis kiirused kuhu sobivad, kust paistab päike krossi ajal? Hea on omada plaani A, B ja C, aga olukorra kätte jõudes tuleb ikkagi vastavalt hetkele tegutseda. Olevatki üldse uus stiil (nkn tegelt vana) mitte lugeda samme, vaid tunnetada rada. Muidu tuleb paanika, kui kõik ei peaks plaaniga klappima. Webinari osalejad olid täitsa erineva taustaga. Mõnel pool alles ehitatakse 3V-d üles ja alustatakse kusagilt "peaaegu,-aga-mitte-päris" takistussõidust. Teisal kurdetakse, et lihtsad rajad on liiga lihtsad ja neid uhmerdatakse mõtlemata läbi. kolmandad jälle veavad näpga järge ja võtavad kohe maha, kui kellegi sammud sassi peaksid minema. Jutu järgi oleme meie kandis, kus lihtsad rajad on siiski ebamõistlikult keerulised.
Lumi tuli, lumi läks. Aasta lõpuni paistab üsna roheline jäävat või pruun. Täna on veel jääväli. Tööl öeldi, et autole pannakse talverehvid, pangu me endale ka ilmastikule vastavad jalanõud. Lihtne lahendus kohe varnast võtta.
M2 tegi mulle maitsmisteste. Devil's claw erinevates koosseisudes. Mingi koertele mõeldud pulber, mis vaid seda taime sisaldas, oli kõige mahedam. Nagu tuhk, kindlasti segatuna söödav. Mingi teine oli kibe ja mingi kolmas kibe, aga lisaks rõve. Üks imeilus hobumaius maitses nagu soolata näkileib, krõmps ja mõnus. Jasiis --- No Bite. Spray näpuotsa peale ja... noh, ei soovita. Tatistasin ja sülitasin, aga maitse ei kadunud kusagile, vaid sõitis keelt mööda edasi kurgu poole. Autos hävitasin natuke kommitagavara, et taastuda. Kodus muidugi esimene asi käed ja nägu puhtaks pesta... OI. Toimeaine denatonium benzoate pidi olema mittetoksiline, mis iganes see tähendab.
Aasta viimasel, tähistamisega CFT-l kallasin endale esimese asjana pool tassi kohvi sülle. Tulemus -- nagu kollase kõhuga karu, aga mitte pruunis, vaid valges raamis. Pesin kitli vetsus valgemaks tagasi ja harrastasin püstijalakuivamist.
29. detsembri ring on vist aastate kõige hilisem seni. Maa oli poripehme ja hobujalasõbralik. Mitu jooksulõiku sai teha ja isegi mikrosoftimäel muru närida. Alustasime nii vara kui saime -- isegi hobused tõime koplist, mitte boksist -- aga lõpetasime ikka pimedikus.
Veel 1 uus sõna sellesse aastasse: parapett. Sest katuseäär on jama öelda. Lasnamäel oli kunagi katusele ligipääs lahti, mingi rahvas käis lumepalle veeretamas ja siis üle ääre alla. 9-kordne maja. Kui keegi oleks alla jäänud, poleks ellu küll jäänud.
No comments:
Post a Comment