Kus on, sinna tuleb, ehk et kui kadunud Eesti Aeru ja alternatiivlendurite ühiste vastumeetmete kiuste (mõni lõpetas Kopenhageni lennud) James ikkagi tulla saab, siis on samal ajal Edouardi laager. Selle aasta viimane, minu jaoks kolmas. Veider mõeldagi, et mis kõik oleks võinud olemata olla, kui ma sinna esimene kord kellegi ootamatu loobuja asemele poleks trüginud. Samas oli täiesti tunda, kuidas kõik justkui suunas sinnapoole, et läheks nagu läks.
Reede
Seekord olin mineku suhtes üsna ebakindel, sest lemmikosa krossi kusagil maneežis loota polnud, eriti veel hooajavahelisel baasi ehitamise ajal. Lisaks oli hobune koplis kabjapiirde ära äestanud ja hüppetrennid olnud eriti heitlikud, täispank ja täiskräpp vaheldumisi. Treiler oli ka alles suveratastega. Ma kõike isegi ei mäleta, aga aeg tiksus omasoodu ja lihtsalt alla anda ei tahtnud. Teistelgi esines teatavaid ebameeldivusi, nagu tagantjärele selgus -- näiteks Merlist lõi hobune kabjaga näkku, laps oli kõrges palavikus ja torm trügis kõrget hobuautot järjekindlalt kraavi poole. See kõik pole muidugi tõelisele kolmevõistlejale mingi takistus. Vahetasime Lauraga jälle treilereid, sest punane poni, viimase hetke pakkumise laureaat oli vaja kusagile ära paigutada (keemiat peab ikka ka olema, kasvõi juba traditsiooni pärast). Pakkisime auto hobuasjadest treilerisse tühjaks ja 3/5 mu perest sõitis vanaema 85. juubelit tähistama. See algas
trennidega täpselt samal ajal. Loodetavasti saatsin tervisi.
Ma sain algul Laura väikest hurmurit lõbustada. Kuni rahvas polnud veel trenni kadunud, oli lõbu niisamagi, duud naeratas mahlaselt kõigile. Seal oleks võinud sarivõtteid teha ja kõik oleks kõlvanud kusagile titeajakirja kaanepildiks. Hiljem lehvitasime aknal trennilistele ja kuulasime Raivo mälestusi, et kes kus ja kuipalju ribisid ja lõualuid puruks kukkus. E-l oli mikrofon pea küljes ja pealtvaatajad said soojas kaasa mõelda. Grethe tegi sünkroontõlget ka (annet täitsa on). Kui duud lõpuks ära väsis, sai Karl-Robert kätt proovida vankrist korvi eemaldamisel (sai kiirelt hakkama). Trennid olid 4 grupis, igas 3 ratsanik-hobust. Edouard ronis kahe hobuse otsa ka, keeras draakoni otseks ja pani ühe reha loogaks. Tema stiil on eest hästi kerge ja tagant aktiivne hobune (Duh, võiks ju mõelda, aga teisi stiile on ka olemas, näiteks toolistaku, lühikese kaela ja tugeva käe oma). Seekordne läbiv teema oli ühtlus. Leida loomulik rütm ja püsida seal. Soojendussamm tuli teha pika ratsmega, aga kontaktis ja ümara madala asetusega. Kui rütm sai paika, siis võis hakata nõudma veidi enam ilmekust ja tõuget. Tegime 20m ringil suunajärgse asetusega vaheldumisi tagumik välja ja sisse, ehk siis kordamööda sääre eest astumist ja traversit, sammus ja traavis. Nii on kõige võti ratsaniku sisemine jalg -- lükkad taha, läheb sääre eest, lükkad ette, hobune kerib end selle ümber ja tagaots tuleb sisse. Ratsniku tasakaal ei muutu, toetub veidi raskemalt sisemisele jalale. Edasi tulid sääre eest astumised keskliinilt ja keskliinile. Laisemad pidid kujutama ette, et lükkavad alguses tagaotsa ette, aga tegelikult tulid siis just otse, paralleelselt pika seinaga. Galopis tegime pikal sirgel ülemineku keskmisele traavile ja galopile tagasi, otstes veel gal-tr-samm üleminekuid, nii et kontakt ei muutu. Must kass tegi terve galopisirge kaasa ja põikas enne lõppu jalge eest läbi, et seal kakale hakata. Kõik grupid tegid erinevaid harjutusi, mõni keeras hobuseid otseks, mõni tiirles koonuste või lattide vahel, aga rütm ja kontakt olid kõigil põhiteemad (ju möst adapt).
Õhtul läksid E, G ja K-R Sämmi grillima (napilt jõudsid, E-l oli rehaponi väänamine pooleli) ja meie Katiga Elini vanemate juurde frikadellisuppi sööma (Elin: kas need on ikka isetehtud frikadellid? E ema: LOOMUlikult, kuidas siis muidu). Olime näljased nagu rändtirtsud ja sõime laua tühjaks. Isegi redisekausi. Küll oli hea olla. Kohati paremgi kui oma kodus, soe vastuvõtt söögiga, keegi ei tagunud kedagi mataraamatuga. Kati istus hiigelmadrats-külalisvoodi lössi ja kohe tõttas Elini isa õhku juurde pumpama, et ju jäi algul lõpuni laskmata. Olime juba peaaegu unemaal, kui äkki Elin karjatas: "Oota!" ja kargas hammastega meie madratsisse. Mis, ikka näljane...? Selgus, et E oli kuulnud sisinat. Madrats tühjeneb! Aga miks? Kangutas korki siia-sinna ja ekspertiis paljastas, et juhendilipiku plastist toruke oli korgi vahele jäänud. Seda ta siis hammastega ära sikutaski. Täiesti hämmastav pühendumine liinil rike-tuvastus-kõrvaldamine. Kui oleks võimalust, annaks soovituskirja avarii-remondiinimese kohale.
Laupäev
Salat, võikud, kohv ja padavai talli. Mu vaesel metslasel oli kõht lahti, tagumik s*tane, jalad liivased ja kergelt "täis", hommikusööki näksis ainult moepärast natuke. Võimalik, et öine torm ja võõras koht tegid oma töö. Jalutasime hobuseid silutud maneežis karges õhus. Peagi algasid ka trennid, teemaks ratsastus lattidega. Latiread sammus, traavis, galopis. Peatused-taandamised kitsas koridoris, üleminekud enne ja pärast latte, ühe lati jooksul gal-tr-gal. Kurvi pealt lehvik, siis gal latid. Juba tuli lõuna peale, paneeritud liha, kartul, kaste, kapsasalat ananassiga, marineeritud kõrvits, morss, kringel, kohv, tee. Ei jõudnud korralikult seedima hakatagi, kui algasid võimlemistrennid. Panime maneeži keskele suure risti - neli lattaeda, mille kõigi ühine ots oli keskel söödatünni peal. Kummalgi pikal küljel oli 6-se vahega kaks lattaeda. Üks harjutus oli pikk külg (2 tak) - ring (3 tak + maalatt) - rist (lattaed, rist, lattaed) - teine pikk külg - ring teistpidi - rist. Pealesõitude täpsustamiseks olid abiks koonused. Ära muretse hüppe pärast. Hoia hea baasgalopp ja jälgi trajektoori ja järgmist takistust. Hüpped mind ei huvita praegu. Pingutasin jalgu ümber hobuse hoida ja lõpuks olid ka krambid kohal (reie tagant pikalt). E ronis K hobuse otsa ja seletas hiljem, et käsi on liiga kõva, sellepärast ei saagi juhitud. Poloponil käis E laupäeval lausa kaks korda seljas, hommikul ja õhtul. Sõitis sääre ette teda ja jalgu rohkem kere alla. Kui traav on tal niisamagi üsna kobe, siis nüüd toimis poni ka galopis kenasti. Ütles, et temaga tuleb eriti palju kokku-lahku sõita, siis saab tugevamaks.
Pärast trenne olime sodid. Mingit lobisemist see õhtu ei olnud, isegi Kati oli vait kui sokk, kustusime kõik kiirelt.
Pühapäev
Ärkasin kell 4. Pole harjunud vara magama minemise luksusega. Mõtlesin kõik maailma asjad ära, sh et maneež on neil hästi ehitatud (materjal, abivahendite panipaigad), aga tundsin jubedalt puudust pesuboksist. Liiv jääb eriti sellise lögase ilmaga jalgadesse nagu tsement, endal ja hobusel ka. Grupid olid ümber tõstetud, oli aega hobuse tagumenti uurida (ikka veidi vedel), külmas siledas maneežis jalutada ja värsket õhku nautida. Hobune ei jõudnud ära oodata, et välja saada. Ratsastustrennis tegi iga grupp ise asja, ponid õppisid volte sõitma nii et ei ripu näos kinni, kätt avama jne. Beautiful oligi äkki oma nime väärt. Hea tunnetusega tüdruk oli otsas ka. Teisedki paranesid jõudumööda. Vabalt oleks võinud reklaamikõlbulikke before ja after pilte saada. E näitas madjaka peal, kuidas jalad-käed peavad üksteisel abiks olema. Ainult ühe viburiga ei saa suurt midagi. Tegime nurgast X-i sääre eest, siis poolvolt ja nurgani õlg sees, otsatähes galoppi, E-s või B-s gal ring, S-is või R-is traavile ja kogu nali teistpidi. E ei leppinud kunagi esimese korraga, kui see ka kohe välja tuli. Rõhk oli ühtlusel, korratavusel, sujuvusel. Proovisin tr-gal ja gal-tr üleminekutel vähem poolpeatada, sai sujuvam.
Lõunapausil vaatasime eimäletakusprantsusmaal parasjagu toimuvat GP TS-i. E rääkis siis mõne kohta taustainfot ja pööras tähelepanu sellele, kui ühtlast tempot nad seal suudavad hoida. Panime parkuuri püsti ja sõime end lõhki, kana, riis, salatid, küpsised. Olime kordamööda kakapatrullis (Tubli poiss, Laura! Jõululaulud ja naised, kes ei haise hobusesõnniku järele) ja sirakil pinkidel. Väsimus hakkas juba jõulisemalt ründama. Parkuur oli umbes meetrine, aga vähemalt üks okser oli kõrgem. Me Metsikuga polnud varem nii kõrgeid järjest hüpanud, kuigi Koordi viimase 3V TS oli tegelikult üsna lähedal. Ikkagi tundusid ulme suured need takistused. Kõige kõrgemat FEI värvides okserit hüppas isegi kõige paremini, aga seotud vahesse jäi teise ette paar korda seisma, kui samm välja ei tulnud. See rikkus natuke rõõmu sellest, kuidas süsteemis oli tavapärase kaela ja ehk natukese õlgade asemel mu ees äkki justkui pool hobust - vähemalt tunne oli selline - ja ta lendas sellise jõuga, mida varem üliharva temaga tunda olen saanud. Height is not a problem. Don't leave him alone. Respect the distance. Keep good ground canter. Kämään!
Hobune oli kokkuvõttes tohutult vaeva näinud, mahvi saanud lihased, mida katsuda andis, olid kõvad. Ilus, aga valus, ma arvan. Kui hommikusöök oli pool päeva künas ootel olnud, siis pärast viimast trenni hakkas kõhuvaakum täiega tööle. Isegi kolekõrsi üritas kärust päästa. Ju sai täpselt aru, et nüüd on tubliolemine tehtud ja saab lõdvaks lasta. Otsisime vihmas-tuules-pimedas treilerid üles, laadisime ponid peale, jätsime korraldusmeeskonnaga hüvasti ja panime kodutalli poole ajama. Sõidujälg oli vett täis, seega pidi pendeldama telgjoone ja teise ääre vahet. Maiuuu on piimaautooo ja teised toredused tegid tee parasjagu lühikeseks. Normaalsed inimesed ilmselt ei litsu pühapäeva hilisõhtul näkkupeksvas vihmas s*takäru läbi mudavaalude, et telefonivalgel treikust junne rookida, aga normaalne olekski igav olla. Elin aitas veel autot oodata ja peagi sain oma vettinud kere koju vedada. Proovisin netiasjadega joonele saada, aga uni murdis maha.
~~~~~~~~~~
Unes olid rumeenlased Koordi laagrisse tulnud, lasid pärast trenni maneeži basseiniks ja läksid sinna riieteta ujuma. Üks pakskõht mees ja kaks peenikest päevitusega naisterahvast.
Haanal oli tiibadega hobune. Niisugune punane nagu tal on, aga siis
punase-kollase-pruunikirjude sulgedega tiivad. Tegi maneeži lae all
ringe. Nurkades keeras sisemise tiiva nii ilusti alla. Pidavat olema nagu ikka, aga vahel panevat nööridega surfilaua taha
ja siis istuvat seal. Ainult siis pidi jama olema, kui sõidab tavalise hobusega ja
unustab, et pole lendhobune, aga proovib ikkagi seda surfamist.
Mul oli Jaffa analoog, kes mingis pealtvaatamisega trennis äkki puhta
pööraseks osutus. Peksles hullult ja ma üritasin selgitada, et enne oli täiesti normaalne. Lõi mulle kabjaga pähe ka, vasaku poole pead nätsakaks.
~~~~~~~~~~
Ja siis pani Grethe video üles.
Legendre. Meil polnud veel mott langemagi hakanud, kui sai pöörase tõuke juurde. Selline muusikavalik ja kaadrid, et pane või kohe pisarsilmi talli poole ajama (kõikneed saapad ja kass ja see tümp-tümp-tümp-tümp koht, kus sammu- ja teine kord galopiharjutus nii ilusti muusikasse lähevad jne).
Lõpukaadrid. Juba suvel õppis Edouard mitu eestikeelset sõna ära, näiteks "lõpeta" (algas nii, et keegi hüüdis muudkui seda oma hobusele ja siis E võttis üle, kui mingi jama tuli pooleli jätta). Nüüd lisandus muuhulgas "traav". Järgmisel suvel pidavat juba eesti keeles trenne andma. Sellest oleks küll jube kahju, sest...
Oohou
never push
ju mösnt see ze puuls, ju möst see ze distans
dont see ze puuls pliiz
okei, veeri gud. dääts it. nau wanss mor
änd nau emmediatli gälop
ögein
kämään!
yes...yees....hoohh hooh....ouhh... brilliant, yes
Röövisin meie trennivideotest kaadreid, et pulgad paremini meelde jääks. Elini telf oli pühapi õhtuks kaks korda paksem.
Laupäevahommikune väljakutse. Draakon pidi traavilt peatus-taandamise tegema. Jube kitsas tundus, aga pulkade vahele mahtumisega said kõik hakkama. Pidamasaamine oli hulga raskem - hobune võtab latti kui harjutust, mis tehakse hooga. Tasub kodus uuesti üles ehitada, siin on üleminek traav-peatus-traav raskem kui pealtnäha paistab.
K-R läbib "laevukest". Suunab täpselt keskele. Tarbitav ka ristipidi -- siis tehakse lattide vahel peatus (taandamine).
Tullakse traavis, ruudus peatus (taandamine), kohe traavile. Sunnib juba esimesi samme korralikus traavis tegema.
Söödatünniga rist, lähenemisvõimalusi hulgi.
Kui poni ei taha nurka minna, siis nurk tuleb poni juurde.
See polnud trenn. See lihtsalt vedeles tallipõrandal. Ilmselt keegi, kes nimekirjast välja jäi.
No nüüd on küll päris lõpp. Pidin midagi motiveerivat ka panema... oot...
Kui juba mina hakkama sain, siis saad sina ka, ja silmad kinni! Lihtsalt alusta 70-st ja see tirib su ise kaelani sisse. Kämään!